Održana početna konferencija projekta "PREDAH – Odmor od skrbi i osnaživanje roditelja njegovatelja odraslih osoba s invaliditetom

U Centru za pružanje usluga u zajednici Varaždin u četvrtak je održana početna konferencija projekta "PREDAH – Odmor od skrbi i osnaživanje roditelja njegovatelja odraslih osoba s invaliditetom", kojim se razvijaju inovativne socijalne usluge za roditelje njegovatelje i osobe s invaliditetom.
Tijekom konferencije predstavljene su ključne aktivnosti projekta usmjerene na osnaživanje obitelji i pružanje predaha primarnim njegovateljima odraslih osoba s invaliditetom. Projekt provodi Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin u partnerstvu s Hrvatskim Crvenim križem – Gradskim društvom Crvenog križa Varaždin i Društvom multiple skleroze Varaždinske županije.
Podršku projektu iskazala je i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina, Danijela Vusić, koja se obratila prisutnima te istaknula važnost sustavne podrške obiteljima koje skrbe za članove s invaliditetom te pohvalila i zahvalila ravnatelju Centra za pružanje usluga u zajednici kao i partnerima bez kojih i sama provedba ne bi bila moguća.
„Veseli me što će ovaj projekt donijeti pozitivne promjene, ne samo za njegovatelje, već i za cijele obitelji koje svakodnevno, 24 sata dnevno, brinu o svojim bližnjima. Takav predah im je i više nego potreban.“ – dodala je pročelnica Vusić.
„Ovaj projekt omogućiti će roditeljima njegovateljima ili njegovateljima osoba starijih od 21 godinu da svakim radnim danom od ponedjeljka do subote od 7 do 14 sati dovedu osobu ovisnoj o skrbi na individualne i grupne aktivnosti, a sukladno prethodnoj stručnoj procjeni te potrebi roditelja njegovatelja i osobe ovisne o skrbi. Korisnici će se moći uključiti u aktivnosti 1 sat dnevno ili tijekom više sati dnevno, ovisno o potrebama korisnika i roditelja njegovatelja te dogovoru s roditeljem njegovateljem“ – rekao je ravnatelj Centra Teodor Sabolić.
U individualnom radu sa korisnicima provoditi će se vježbe pažnje, percepcije i koncentracije, grafomotoričke vježbe, vježbe za poticanje govora,
različite motoričke vježbe, vježbe za poticanje razmišljanja i zaključivanja, vježbe opuštanja i razgibavanja. Korisnici će biti poticani na korištenje informatičke opreme radi povećanja informatičke pismenosti i bolje komunikacije te praćenja
društvenih događanja u lokalnoj i široj zajednici. Individualni i grupni rad usmjeren je na stjecanje i održavanje stečenih životnih i socijalnih vještina, kvalitetno provođenje dijela slobodnog vremena, širenje socijalne mreže, poticanje osoba s
invaliditetom na samostalnost prema vlastitim mogućnostima, zdravstvenom stanju i sposobnostima te poticanje osobnih potencijala, čime se su konačnici smanjuje socijalna isključenost osoba s invaliditetom. Održavati će se različite grupne aktivnosti i tematske radionice: jačanja socijalnih i komunikacijskih vještina, literarne, kreativne, sportske, kulinarske i glazbene radionice. Slobodne aktivnosti uključivati će društvene igre, misaone vježbe, zabavne i sportske aktivnosti.
Uz navedeno, organizirati će se višednevni boravak osoba ovisnih o skrbi na moru uz organiziran smještaj i skrb/pratnju djelatnika, s ciljem osiguravanja višednevnog odmora od skrbi za roditelje njegovatelje/njegovatelje.
Projekt je financiran kroz otvoreni privremeni poziv "Inovativne socijalne usluge – odmor od skrbi (pilot projekt)", broj poziva: SF.6.4.11.01, u okviru ESF+ Programa "Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027." Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 22. travnja 2025., a ukupna vrijednost projekta iznosi 147.896,00 eura, uz stopu sufinanciranja od 100 %.