17. travanj 2020. | Autor: Maja Hrešć

Na sastanku Povjerenstva za gospodarstvo dogovorene nove mjere za pomoć poduzetnicima

U petak se u Gradskoj vijećnici održao 2. sastanak Povjerenstva za praćenje stanja u gospodarstvu na kojem su uz gradonačelnika Ivana Čehoka i predsjednika Povjerenstva Maria Lešinu prisustvovali predsjednik Gradskog vijeća Damir Habijan, zamjenici gradonačelnika Zlatan Avar i Sandra Malenica, direktor Varkoma Željko Bunić, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije

Mario Milak, predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Grada Varaždina Boris Kos, direktorica HUP Regionalnog ureda Varaždin Sanja Ostroški i članovi Gradskog vijeća Grada Varaždina Robert Gotić, Bruno Ister i Davor Patafta. Nakon održanog sastanka gradonačelnik je predstavnike medija izvijestio o dogovorenim mjerama koje će Grad poduzeti kako bi varaždinskim poduzetnicima olakšao poslovanje u vrijeme i nakon krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.

„Danas smo Povjerenstvo informirali o tome da nam se do sada na naš Javni poziv javilo oko 120 poduzetnika, a s obzirom da je riječ o pozivu koji ide za travanj, vjerujem da će se javiti još i više. Zahtjevi poduzetnika do sada su usmjereni na ono što smo i očekivali, plaćanje režijskih troškova i sredstava koja im trebaju za tekuću likvidnost. Iz proračuna smo potpuno spremni udovoljiti zahtjevima koji dolaze od naših poduzetnika, a to se prije svega odnosi na one koji su sad zatvoreni zbog mjera Vlade, dakle oni koji uopće ne rade. Dogovorili smo s Borisom Kosom iz Udruženja obrtnika da, uz ovih tisuću kuna koje smo za ovaj mjesec predvidjeli, idući mjesec osiguramo i veći iznos koji bi išao za tekuću likvidnost. Dakle, onim obrtnicima koji možda sad nemaju velike režijske troškove jer ne rade, koji možda rade u svom prostoru ili u prostorima u kojim su ih najmodavci oslobodili od plaćanja najma, dat ćemo mogućnost da povećaju svoju likvidnost sredstvima iz gradskog proračuna. Nadalje, sve tvrtke, mali i srednji poduzetnici, koji su se javili na Vladine mjere i dokazali da imaju pad prihoda od 20 ili 50 posto, bit će adekvatno oslobođeni plaćanja komunalne naknade za tekući mjesec, sve dokle te mjere traju. Dakle, ako je netko od velikih poduzetnika u gradu Varaždinu, industrija, prema Vladi uputio zahtjev, mi ćemo ga za one objekte za koje se plaća komunalna naknada osloboditi plaćanja za to razdoblje. Nadalje, dogovorili smo da ćemo do trenutka kad će ponovno trebati pokrenuti obrte, poduzetništvo, poslovanje, industriju, napraviti adekvatne rebalanse čime ćemo imati dovoljno sredstava da subvencioniramo izravno za ponovno pokretanje poslovanja. Tu planiramo da sredstva budu na razini prošle godine. I druge mjere koje smo donijeli, poput oslobođenja poreza na potrošnju i prolongiranje naplate čak i za treći mjesec, zakupnine, naknade za terase, pokazuju već sada dobre rezultate jer već sada rasterećuju naše poduzetnike. Potrebno je istaknuti da su mjere Vlade također teret gradskog proračuna, jer prema nekim projekcijama izgubit ćemo oko 20 milijuna kuna u proračunu samo zbog mjere kojom Vlada isplaćuje minimalnu plaću. Kad uzmemo prihode koji neće dolaziti u proračun radi provođenja Vladinih mjera, i mjere koje sam Grad donosi kao pomoć poduzetnicima, Grad će u obrtništvo i poduzetništvo uložiti preko 30 milijuna kuna. Grad Varaždin je među gradovima koji su izdvojili najviše sredstava.“ – priopćio je gradonačelnik Ivan Čehok. Podsjetio je i da, uz sve ove mjere, roditelji ne plaćaju gradske i privatne vrtiće.

Također se osvrnuo na mjere Varaždinske županije za pomoć obrtnicima i poduzetnicima u kojoj se isključuje obrtnike u samom gradu: „Povjerenstvo, i sami obrtnici, smatraju da je odluka Varaždinske županije kojom se neće financirati varaždinski obrtnici diskriminirajuća. Osobno također smatram da, ako županija pomaže obrtnicima, onda treba pomoći jednako tako varaždinskim obrtnicima, bez obzira na to što će od Grada dobiti još više financijskih sredstava. Oni također pridonose i pune županijski proračun i imaju jednako pravo dobiti sredstva od Županije kao i obrtnik u nekoj drugoj općini jer i općine isto mogu dati sredstva svojim obrtnicima. Stav je Povjerenstva da se Županiji uputi zahtjev da se jednako tako financiraju i varaždinski obrtnici.“